Ende Michael

Michael Andreas Helmuth Ende – niemiecki pisarz, twórca literatury dziecięcej i młodzieżowej. Przyszedł na świat 12 listopada 1929 r. w Garmisch-Partenkirchen w Filderstadt. Zmarł również tam 28 sierpnia 1995 r.

Jego ojciec – Edgar – był malarzem surrealistą. On sam ukończył szkołę teatralną w 1950 r. Następnie pracował jako aktor, scenarzysta, krytyk filmowy i dyrektor teatru w Monachium. Jeśli chodzi o jego światopogląd, był antyfaszystą. Czynnie angażował się też w działania studenckiego ugrupowania Ruch 60. W 1971 r. odbył podróż do Włoch.

Przedmiotem jego dużego zainteresowania stała się ezoteryka (nauka zajmująca się zwłaszcza rozwojem duchowym; wiedza tajemna dostępna tylko nielicznym). Ponadto angażował się w ruch antropozoficzny, którego głównym celem było bezpośrednie poznanie świata duchowego oparte na indywidualnym doświadczeniu. Założenia tych dwóch kierunków znalazły swój wyraz w twórczości pisarza.

Michalel Ende został pochowany na Cmentarzu Leśnym w Monachium.

Charakterystyka twórczości

Najsłynniejsze powieści Endego powstały w trakcie jego podróży do Włoch, w 1971 r. Utwory pisarza doczekały się tłumaczeń na ponad 40 języków. Były też wielokrotnie nagradzane, m.in. w 1981 r. Ende otrzymał międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka, a rok później międzynarodową Nagrodę Lorenzo il Magnifico.

Dużą popularność zdobyła zwłaszcza powieść „Momo” i „Nie kończąca się historia”, które później zostały też przeniesione na ekran. Przygody Kuby Guzika i maszynisty Lucka („Kuba Guzik i maszynista Łukasz”), a także bohaterów utworu „Wunsch-punsch” (czarodziejów Zrazka i Tyranii, kruka Jakuba, kota Maurycego i innych zwierząt) stały się inspiracją dla filmów animowanych. Znalazły one uznanie na całym świecie i były tłumaczone na wiele języków.

Bohaterowie powieści Endego to postacie doskonale znane młodemu pokoleniu, ale nie tylko. W historiach młodzi czytelnicy odnajdują w nich wiele cennych życiowych nauk i wartości.

Wybrane utwory:
•    „Kuba Guzik i maszynista Łukasz”
•    „Kuba Guzik i Dzika Trzynastka”
•    „Momo, czyli osobliwa historia o złodziejach czasu i dziecku, które zwróciło ludziom skradziony im czas”
•    „Niekończąca się historia”
•    „Der Spiegel im Spiegel”
•    „Wunschpunsch albo szatanarchistorygenialkoholimpijski eliksir”.

Źródło: streszczenia.pl