Drzewiecka Krystyna

Krystyna Drzewiecka – polska pisarka specjalizująca się zwłaszcza w literaturze dla dzieci i młodzieży. Z wykształcenia jest historykiem. Zasłynęła przede wszystkim jako autorka popularnego cyklu książek dla dzieci pt.: „Piątka z Zakątka” oraz dalszych części: „Nowe przygody Piątki z Zakątka”, „Banda z Uroczyska” i „Piątka z Zakątka znowu w akcji”.

Krystyna Drzewiecka napisała też książkę „Wielka wyprawa Karmuli”.

Wspólnie z Barbarą Mączyńską otrzymały Nagrodę ZAIKS-u w dziedzinie varsavianów. Obie laureatki są pasjonatkami Warszawy, której poświęciły nawet kilka swoich tomików. Założyły też Wydawnictwo „Veda”, które wyróżnia się spośród innych wydawnictw największym dorobkiem w dziedzinie varsavianów.

Autorki napisały też wiele książek pod wspólnym pseudonimem Marianna Gal. Opublikowały m.in. cykl opowiadań dla dzieci „Przygody Franciszka i Korka” na który składają się cztery części: „Bractwo sześciu włóczni”, „Niesamowity dom”, „Tajemnicza wyprawa” i „Zatopiony skarb”.

Pisarki są też autorkami serii książek przeznaczonych zwłaszcza dla młodych czytelników – wspólnie wydały piękne tomiki poświęcone Warszawie: „Polska na 6. Warszawa. Stare i Nowe Miasto”; „Polska na 6. Warszawa. Krakowskie Przedmieście”; „Polska na 6. Warszawa. Marszałkowska”.

Źródło: streszczenia.pl