Chotomska Ewa

Ewa Chotomska – polska pisarka, scenarzystka, autorka tekstów, piosenek dla dzieci. Córka popularnej poetki Wandy Chotomskiej i Jerzego Steinmetza. Urodziła się w 1951 r.

Popularność zdobyła jako Ciotka Klotka z programu telewizyjnego „Tik-Tak”, w którym występowała przez siedemnaście lat ( łącznie nagrano ok. 1600 odcinków). Związana jest też z takimi programami dla dzieci jak: „Budzik” i „Jedyneczka”. W 1983 r. wspólnie z Andrzejem Grabowskim założyli zespół „Fasolki”, w którym występują dzieci.

Ewa Chotomska w 1968 r. ukończyła XVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego, po czym podjęła studia filologiczne (filologia germańska) na Uniwersytecie Warszawskim.

Przez wiele lat była scenarzystką programów telewizyjnych skierowanych do dzieci. Przy jej udziale powstały: „Tik-Tak”, „Fasola”, „Domowe przedszkole” czy „Młynek”.

Charakterystyka twórczości


Ewa Chotomska oprócz tworzenia programów telewizyjnych dała się również poznać jako autorka znanych i lubianych piosenek dla dzieci. Wśród nich wymienić można by choćby: „Szczotka, pasta, mydło lubi zabawę”, „Myj zęby” czy „Moja fantazja”. Do tej pory stworzyła około 300 piosenek.

Chotomska to również wybitna pisarka i autorka książek oraz wierszy dla dzieci. Chętnie bierze udział w spotkaniach z młodymi czytelnikami, odwiedzając szkoły i przedszkola. O swojej twórczości mówi, że jej książki pisane są na konkretne zamówienie i mają dotyczyć określonego tematu.

Wiele jej książek zdobyło uznanie najmłodszych czytelników i do dziś jest chętnie czytanych przez dzieci w całej Polsce.

Programy telewizyjne z udziałem Chotomskiej:
- 1983-1985 „Fasola”
- 1983-1986 „Tik-Tak” (także jak Ciotka Klotka)
- 2000-2007 „Jedyneczka”
- od 2001 „Budzik”
Książki:
- 1988, 2013 –  „Zając Poziomka”
- 2004  – „Kuchenny Alfabet w Zagadkach”
- 2008 – „Pamiętnik Felka Parerasa”
- 2008 – „Wiersze pod psem”
- 2009  – „Piosennik Ciotki Klotki”
- 2012 – „Opowiadania o zwierzętach. Polscy pisarze dzieciom”

Źródło: streszczenia.pl