Cervantes Saavedra Miguel de

Miguel de Cervantes Saavedra urodził się 29 września 1547 roku w Alcala de Henares. Jego rodzina nie należała do najzamożniejszych, jednak posiadała tytuł szlachecki. Młody Miguel rozpoczął edukację w Salamance. Już jako mały chłopiec interesował się literaturą i dużo czasu spędzał na tworzeniu własnej poezji. Doceniony przez legata papieskiego, Gulio Acquaviva wyjechał z nim do Rzymu. Wstąpił do hiszpańskiego regimentu stacjonującego w Neapolu.

W 1571 roku pod dowództwem don Juana de Austria wziął czynny udział w bitwie w zatoce Lepanto. Przez kolejne cztery lata pozostawał z innymi żołnierzami w Neapolu, a następnie zdecydował się powrócić do Hiszpanii. Został jednak pojmany przez berberyjskich korsarzy. Trafił do deja Algieru, gdzie spędził w niewoli pięć, na próżno planując ucieczki. W 1580 roku, gdy rodzina Cervantes zebrała potrzebną kwotę, Miguel odzyskał wolność. Wkrótce też ponownie zaciągnął się do wojska stacjonując tym razem w Portugalii. Szybko jednak powrócił do cywila i ożenił się z Cataliną de Salazar y Palacios. Nie omieszkał jednak wcześniej spłodzić córki z Aną de Villafranca. Nie mogąc znaleźć zatrudnienia u nowego władcy Portugalii, Filipa II, postanowił żyć jedynie z literatury. W 1585 roku napisał pierwszą powieść „Galatea”. W okresie rozkwitu teatru napisał dwie sztuki „Życie w Algierze” i „La Numancia”.

Jego dzieła nie spotkały się z aprobatą, a sytuacja finansowa rodziny ulegała znacznemu pogorszeniu. Zdesperowany zatrudnił się jako komisarz do spraw zaopatrzenia Wielkiej Armady. Szybko oskarżono go o działanie na niekorzyść Armady i w 1592 roku trafił do więzienia. Spędził tam kilka dni. Dwa lata później otrzymał posadę poborcy podatkowego w Madrycie. Po kolejnych dwóch latach zrezygnował i wyjechał do Sewilli, od tej chwili zajmując się jedynie twórczością pisarską. W 1595 roku wygrał w Saragossie konkurs poetycki. Powróciły także problemy związane z Armadą. Ponownie trafił do więzienia.

W 1604 roku odsprzedał Francisco de Roblesowi prawa do powieści „El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha”, która okazała się ogromnym sukcesem. Niestety ze względu na zrzeczenie się praw autorskich przyniosła Cervates'owi jedynie sławę. Zmarł w Madrycie 23 kwietnia 1616 roku.

Źródło: streszczenia.pl