Boyne John

John Boyne – irlandzki powieściopisarz. Urodził się 30 kwietnia 1971 r. w Dublinie. Mieszka tam do dzisiaj.

Studiował literaturę angielską w Trinity College w Dublinie, a także naukę kreatywnego pisania na University of East Anglia, Norwich, gdzie zdobył Curtis Brown award.

John Boyne już w młodości zaczął pisać – jego wczesne utwory to przede wszystkim opowiadania, a także literatura rozrywkowa, za którą został nominowany do Nagrody Literackiej Hennessy w Irlandii.

Wiele z jego powieści pojawiało się w czasopismach i antologiach. Zdobyły one też szereg nagród (m.in. Hennessy Literary Award, Hughes & Hughes Irish Novel of the Year Award czy British Book Award).

Pisarz zdobył też trzy irlandzkie Book Awards (2007) za książki dla dzieci (People's Choice Book of the Year, Irish Book Award Children's Book of the Year; Bisto Children's Book of the Year).

John Boyne regularnie recenzuje też książki dla The Irish Times oraz był głównym jurorem przyznającym Nagrody Hennessy oraz nagrody literackie Międzynarodowego IMPAC Dublin Literary Award.

Obecnie pisarz pracuje jako przewodniczący jury 2015 Giller Prize, która przyznaje nagrody literackie premiera Kanady.

Charakterystyka twórczości

Łącznie John Boyne opublikował 9 powieści dla dorosłych i 4 dla młodszych czytelników. W tym szczególną sławę przyniósł mu „Chłopiec w pasiastej piżamie”, który jako bestseller zdobył pierwsze miejsce w notowaniu New York Timesa. Na podstawie tej powieści nakręcono również film fabularny. Utwór sprzedał się w bardzo dużym nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Powieści Johna Boyne'a przetłumaczono też na 48 języków. Jego ostatnie powieści dla dorosłych, np.: „Historia samotności”, opublikowane zostały w Wielkiej Brytanii przez Doubleday i w USA przez Straus & Giroux Farrar.

Nowa powieść dla młodszych czytelników pt.: „Chłopiec na szczycie góry” jest w druku i zostanie opublikowana jesienią 2015 r., podobnie jak pierwszy zbiór opowiadań.

Powieści:
„Złodziej czasu” (2000)
„Kongres Rough Riders” (2001)
„Crippen” (2004)
„Next of Kin” (2006)
„Bunt na Bounty” (2008)
„Dom specjalnego przeznaczenia” (2009)
„Absolutist” (2011)
„Ten dom jest nawiedzony” (2013)
„Historia Loneliness” (2014)

Powieści dla młodszych czytelników:
„Chłopiec w pasiastej piżamie” (2006)
„Noah Barleywater ucieka” (2010)
„Straszne rzeczy, które spotkały Aby Barnaby ruda” (2012)
„Zostań tam, gdzie jesteś, a następnie pozostawić” (2013)
„Chłopiec na szczycie góry” (w druku, 2015)

Nowele:
„The Second Child” (2008)
„The Dare” (2009)

Źródło: streszczenia.pl