Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw wyboru

Wybór to możliwość sięgnięcia po różne rozwiązania, metody czy możliwość wyboru różnych (często diametralnie) dróg – w życiu, w pracy itd. Człowiek nieustannie i na każdym kroku dokonuje wyborów, poczynając od porannej kawy lub herbaty. Oczywiście, im bardziej błahy problem, tym konsekwencje wyboru jednego z rozwiązań są mniejsze, ale przy poważnych kwestiach ryzyko rośnie.

W dokonywaniu wyborów pomaga doświadczenie, opinia innych, wypracowane wzorce postępowania czy schematy pokazujące, co teoretycznie może się stać, jeśli dokonamy takiego, a nie innego wyboru. W praktyce nie zawsze tak jest, że podąża się za utartymi drogami - szczególnie ludzie młodzi mają skłonności do wybierania własnego sposobu na życie, często na przekór starszym. Na przykład powieść „Mechaniczna pomarańcza” opowiada o powtarzającym się nieustannie cyklu – młode pokolenie, niechętnie słuchające rad rodziców, chce zdobyć własne doświadczenia i pójść własną drogą.

Tak dzieje się z każdym pokoleniem – i jest to dość smutna konstatacja - młodzi powtarzają błędy rodziców, by ostatecznie stać się tacy jak oni.