Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw sądu/procesu

Sąd może mieć różną postać. Sędzia może być reprezentantem wymiaru sprawiedliwości, ubrany w togę i obdarzony zaufaniem. Może to być starzec, który rozstrzyga o sprawach, z którymi zwracają się do niego mniej doświadczeni życiowo ludzie. Może to być osoba Boga Ojca, który za dobro wynagradza, a za zło karze (bezbłędna sprawiedliwość) lub wreszcie przyroda, która zazwyczaj sprzyja sprawiedliwym. Cechą sądu jest jego apodyktyczność. Wyrok raz wydany wpływa na losy osób, których dotyczy, nawet jeśli próbują go zmieniać (albo poprzez to właśnie).

Sąd może być sprawiedliwy lub nie, ostateczny lub ziemski, surowy lub łagodny. Sądzić można po pozorach lub faktach, opierając się na doświadczeniu lub intuicji, posługując się kryteriami społecznymi, prawnymi lub moralnymi. Czasem wyroku oczekuje się jako czegoś z góry słusznego i rozstrzygającego za nas ważne kwestie życiowe, czasem oczekuje się go z lękiem i podejrzliwością.