Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw ptaka

W zależności od gatunku i rodzaju zwierzęcia postrzegany jaka symbol wolności, niezależności, dumy, jak również, ze względu na umiejętność wydawania melodyjnych dźwięków, jako śpiewak wśród zwierząt. Obrazy ptaków w powietrzu, uchwyconych podczas lotu, najczęściej oznaczały albo swobodę albo nieprzystosowanie do życia.

Od rodzaju ptaka zależało jakie cechy mu przypisywano – orzeł wyobrażał dumę, honor, wolność. Kruk to często zwiastun złych wieści, sowa to symbol mądrości. Słowik symbolizował sztukę, poezję. Sroka to chytrość i nieuczciwość. Od wieków znana jest legenda o feniksie jako ptaku, który raz na 500 lat płonął w swoim gnieździe, by później się odrodzić na nowo ze swoich popiołów. Ptaki w wielu kulturach postrzegany był również jako wcielenie różnych bogów.

Autorzy często wykorzystywali ptaki, by ukazać różnicę pomiędzy życiem na ziemi jako nieszczęśliwym, przygniatającym człowieka a życiem ptaka, który szybując w przestworzach jest panem swojego losu. Ptak, zdolny wzbić się do lotu bywa również symbolem twórcy jako tego, który ponad przeciętność wyróżnia talent.