Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw chłopa

Chłopi to warstwa społeczna zamieszkująca tereny wiejskie. Chłopi pracują na roli, ich obyczaje i rytm życia podlegają ścisłemu powiązaniu z miejscem życia i pracy.

Chłopi przez stulecia byli najuboższą warstwą społeczeństwa. I choć wśród nich samych widać było zróżnicowanie majątkowe, przez wiele stuleci chłopi nie posiadali żadnych praw – ani w czasach starożytnych, ani w średniowiecznej Europie. Dopiero XIX wiek przyniósł poprawę sytuacji prawnej i polityczno–społecznej warstwy chłopskiej.

Chłopi różnie byli przedstawiani – często jako warstwa społeczna najbardziej oporna, jeśli chodzi o wprowadzanie nowoczesności, z drugiej – jako ostoja tradycji i  przywiązania do ziemi ojczystej. Podobnie, życie chłopów posiadało dwa aspekty – było zarówno wyczerpującą pracą od świtu do zmierzchu i walką o przetrwanie, jak również łączyło się z pięknem przyrody, światem natury oraz ziemią.