Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Motyw biurokracji

Często zawiła biurokracja potrafi doprowadzić do zaniechania wykonywania jakiejś czynności. Niezrozumiałe procedury, liczne dokumenty do wypełnienia, kłopotliwe pytania, prowadzą do frustracji i zniechęcenia. Biurokracja zamiast ułatwiać życie człowiekowi, jeszcze bardziej je utrudnia, uprzykrza. W sztuce praca urzędników jest przedstawiona w sposób negatywny, wręcz ośmieszający. Za pomocą ironii zostaje pokazana bezduszność urzędników, wykonujących swoje czynności mechanicznie, częstokroć nie zważając na sytuację petenta, który przychodzi załatwić jakąś sprawę.

Liczne są przykłady potępiania machiny biurokratycznej przez literatów, twórców filmowych, a nawet piosenkarzy. A mimo to, nadal idąc do urzędu człowiek nie wie z jaki trudnościami przyjdzie mu się borykać przy załatwianiu najprostszych spraw. Bohaterowie, którym przyjdzie zmierzyć się z maszyną biurokracji często odczuwają strach i zagubienie. Biurokrację można przyrównać do labiryntu, w którym człowiek gubi się, jeżeli tylko nie zna właściwej drogi postępowania.